Wybór odpowiednich okien jako sposób na ograniczenie strat ciepła w budynku
Uwalnianie się ciepła przez nieszczelności w oknach znacząco uszczupla domowy budżet. Straty mogą wynosić nawet 25% wyprodukowanej wcześniej energii, czego konsekwencją są nie tylko wzrastające koszty ogrzewania, ale również dyskomfort domowników – w budynku trudno jest ustabilizować temperaturę i uniknąć mniejszych lub większych przeciągów. Czym kierować się przy zakupie okien, aby uniknąć podobnych niedogodności?
Modernizacja termoizolacji domu powinna obejmować zarówno dodatkowe ocieplenie (np. doklejanie styropianu), jak i sprawdzenie nieszczelności we wrażliwych punktach budynku, do których należą ramy okienne czy drzwi. Jedną z najczęstszych przyczyn „uciekania” energii cieplnej w tych miejscach jest niewłaściwy montaż oraz wybór wadliwych, niskiej jakości materiałów. Aby tego uniknąć, warto kupować okna od sprawdzonych producentów i sprzedawców, a także mieć na względzie kilka parametrów technicznych.
Przeczytaj również: Właściwy dobór okien. Na co zwrócić uwagę?
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru okien?
O termoizolacyjności okien dużo świadczy współczynnik przenikania ciepła (Uw). Przypisane wartości powinny być tutaj niskie – oznaczają ilość energii przepuszczanej przez jeden metr kwadratowy powierzchni (przyjmuje się tutaj założenie, że temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku różnią się o 1 K). Maksymalne jednostki w tym zakresie są aktualnie oficjalnie określone w przepisach: wyznaczone normy muszą spełniać nie tylko nowo stawiane domy, ale także te, które biorą udział w akcji „Czyste Powietrze”. Okna o niskim Uw można znaleźć m. in. w ofercie firmy Pendragon.
Przeczytaj również: Montaż okien - najważniejsze etapy postępowania
Oprócz odpowiedniego współczynnika przenikania ciepła, konstrukcja powinna być dobrze zamontowana. Wiele zależy od tego, w jaki sposób instaluje się „otwierane” elementy budynku. Niejednokrotnie źródłem nieszczelności jest nieprawidłowe zakładanie ram i futryn, przez które ucieka ogromna ilość spalanej energii. Bytomskie okna oraz pomoc fachowców zapewniają pełną energooszczędność i eliminują ryzyko powstawania przeciągów. Doświadczenie specjalistów stanowi przy tym gwarancję profesjonalnie przeprowadzonych czynności.
O czym warto pamiętać przy montażu okien?
Budynek od strony północnej jest bardziej narażony na utratę energii, dlatego zaleca się tutaj instalację mniejszej liczby okien charakteryzujących się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Ponadto warto poszukiwać zewnętrznych źródeł wyższej temperatury: południowa ściana domu może wyróżniać się większą ilością szyb, przez które będą wpadać promienie słoneczne nagrzewające wnętrze pomieszczeń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana