Wszystko o szybach samochodowych – rodzaje i naprawa

Bezpieczna jazda autem jest możliwa nie tylko dzięki manewrom kierowcy, ale też poprzez poszczególne części samochodu. Zapewniają ją między innymi szyby samochodowe. Dlatego, gdy wystąpią na nich pęknięcia, należy skorzystać z pomocy specjalistów, którzy je naprawią. Jakie wyróżnia się rodzaje pęknięć czy szyb? Jak wygląda naprawa szyb do auta? Sprawdzamy!
Rodzaje uszkodzeń szyb samochodowych
Do najpowszechniejszych uszkodzeń zalicza się:
- „bycze oko” – pęknięcie o średnicy 10 milimetrów,
- „gwiazdka” – małe pęknięcia rozchodzące się od jednego punktu,
- kombinowane – połączenie powyższych,
- pęknięcia wzdłużne.
Liczy się szybkie działanie – skomplikowane pęknięcie może być trudne do usunięcia.
Główne rodzaje szyb samochodowych
Szyby do samochodów odpowiadają za bezpieczeństwo jazdy autem. Dobrze, aby zapewniały dobrą widoczność i nie wywoływały zagrożenia w sytuacji, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku. Wyróżnia się następujące rodzaje szyb:
- hartowane,
- klejone,
- zespolone,
- przeszklenia – ze sztucznego tworzywa.
W sytuacji, gdy wymagana jest wymiana, trzeba pamiętać, że wymogi odnośnie konstrukcji wiążą się jedne z szybami czołowymi, a drugie z bocznymi. W przypadku szyb przednich cechują się one zwykle klejoną konstrukcją. Używa się wtedy folii PVB, PVB acoustic lub PVB-PET. Przepuszczalność światła powinna wynosić co najmniej 75%. Inne szyby samochodowe, które znajdują się w polu widzenia kierowcy, mogą być jednorodnie hartowane bądź klejone folią PVB. W przypadku szyb produkowanych z bezbarwnego szkła czy zabarwionego przepuszczalność światła musi być co najmniej 70%. Pozostałe szyby nieznajdujące się w polu widzenia kierowcy powinny mieć przepuszczalność mniej niż 70%.
Kiedy konieczna jest naprawa szyb?
Naprawianie szyb samochodowych jest rekomendowane w przypadku tak zwanego byczego oka czy gwiazdki. Wtedy usuwa się je, gdy ich wielkość nie jest większa niż moneta 5-złotowa. Wszystko dlatego, że większe pęknięcia wiążą się z tym, że dolna uszczelka pompki nie obejmie całego ubytku. Przez to będzie pobierać z otoczenia powietrze zamiast z pęknięcia. W przypadku pęknięć wzdłużnych zakleja się je, o ile ich długość nie jest większa niż 10 centymetrów. Zwykle są one spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Przykładem może być uderzenie kamienia. Co istotne, jeśli powstały nagle, to wówczas mogą się ponownie pojawić.
Aby pomóc warsztatowi dobrze jest zakleić taśmą klejącą pęknięcie z obydwu stron szyby do aut. W ten sposób zapobiegniesz przedostawaniu się do niej zanieczyszczeń. Koszt usługi to około 50-150 złotych. Na cenę wpływa typ czy skala ubytku.
Naprawa szyb samochodowych
W przypadku wielu uszkodzeń nie zaleca się naprawy szyb samochodowych, które są porysowane lub zniszczone. Jedynie naprawia się odpryski znajdujące się po zewnętrznej stronie szyby. Na początek używa się specjalnego narzędzia, które usuwa z ubytku:
- wilgoć,
- powietrze,
- zanieczyszczenia.
Wypełnia się uszkodzenie syntetyczną żywicą, którą wprowadza się pod ciśnieniem. Utwardza się ją z użyciem promieni UV. Cały proces trwa około 30-40 minut. Cena zabiegu to około 80-140 złotych. Szyba samochodowa staje się wytrzymała, a gwarancja na nią jest często dożywotnia. Warto wiedzieć, że inaczej niż wymiana po naprawie listwy i klipsy zostają w zwykłych miejscach. Jest to ważne, ponieważ trudno je zainstalować.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Auto Szyby. Pilkington Automotive Team Partner
Samochody - szyby, reflektory, lusterka
woj. lubelskie21-500 Biała Podlaska, Łomaska 118
-
Kowalewski Konrad. Autoszyby
Samochody - szyby, reflektory, lusterka
woj. mazowieckie05-123 Chotomów, Wąska 8
-
Autoszyby Pro Robert Lerner - Naprawa Szyb Samochodowych
Szyby samochodowe
woj. łódzkie93-176 Łódź, Suwalska 25 lok. 27