Wady i zalety drewnianych okien
Stolarka budowlana to jeden z najważniejszych elementów budynku, który wpływa na jego wygląd zewnętrzny, lecz także na to, jak będzie się prezentował wystrój poszczególnych pomieszczeń. Rodzaj zastosowanych okien odpowiada także za funkcjonalność i wygodę użytkowników oraz ma nierzadko decydujące znaczenie, jeżeli chodzi o koszty utrzymania domu, przesądzając o poziomie wydatków na ogrzewanie. Jedną z możliwości jest wybór okien drewnianych.
Czym wyróżniają się okna drewniane?
Okna wykonane z drewna są cenione przede wszystkim ze względu na zalety wykorzystanego w nich materiału. Drewno wyróżnia się dobrą wytrzymałością na obciążenia mechaniczne, jest stosunkowo sztywne, a przy tym dość lekkie. Jego plusem jest też atrakcyjny wygląd oraz możliwość wykończenia na wiele różnych sposobów – zarówno eksponujących usłojenie i wybarwienie użytego gatunku, jak i związane z użyciem kryjącej farby lub lakieru. Do mocnych stron drewna należy też jego naturalny charakter. Okna drewniane są wykonywane tak, by wyeliminować istniejące słabości materiału. Ramy są klejone z kilku warstw drewna, co sprawia, że nie jest ono podatne na odkształcenia wynikające ze zmiany wilgotności, a przy tym staje się bardziej wytrzymałe, dzięki czemu rama może być mniej masywna i cieńsza. Przed następstwami kontaktu z wodą drewno zabezpiecza się specjalnymi środkami chemicznymi oraz powłokami lakieru. Do produkcji okien zwykle wykorzystuje się różne gatunki drewna. Najpopularniejsza będzie sosna, która ma bardzo przystępną cenę, a także dębina. Często używa się również drewna egzotycznego.
Przeczytaj również: Kupujemy okna. Jakie materiały wybrać?
Dlaczego warto wybierać okna drewniane?
Okna drewniane pozwalają na uzyskanie równie dobrych parametrów termicznych, jak okna z tworzywa sztucznego lub aluminium. Wykorzystuje się w nich pakiety szybowe o takiej samej charakterystyce, bardzo podobne są także używane uszczelnienia i okucia. Samo drewno wykazuje się niską przewodnością cieplną, nie ma więc tendencji do zbytniego wychładzania się, a klejenie z kilku warstw oraz wynikający z tego odmienny układ usłojenia dodatkowo ogranicza przepływ ciepła. Zaletą okien drewnianych będzie ponadto znakomita izolacyjność akustyczna, która sprawia, że do pomieszczeń nie przenikają hałasy z zewnątrz. Liczyć się będzie ponadto ich stabilność temperaturowa – nie zagraża im ani nadmierne nagrzewanie się, ani wychładzanie. Szeroki wybór okien drewnianych można znaleźć w ofercie firmy Mikołajczyk z Wrocławia, zajmującej się sprzedażą i montażem stolarki budowlanej, a także bram garażowych oraz przesłon okiennych.
Przeczytaj również: Kiedy najczęściej decydujemy się na drewnianą stolarkę okienną?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana