Rola i znaczenie świetlików dachowych
Świetliki dachowe zapewniają dostęp naturalnego światła do wnętrz pomieszczeń. Warto je montować zatem wszędzie tam, gdzie ilość światła dziennego jest niewystarczająca. Świetlik dachowy nie tylko poprawia naświetlenie, ale także wspomaga wentylacje – okienka mogą być bowiem otwierane. Te proste konstrukcje pełnią ważną funkcję zwłaszcza w budynkach o wielu kondygnacjach.
Funkcja świetlików dachowych
Jak już wiadomo, podstawową rolą świetlików dachowych jest zapewnienie dopływu naturalnego światła. Świetliki montowane są zatem zazwyczaj w najwyższych kondygnacjach budynków, w strefach pozbawionych okien lub tam, gdzie ilość trafiającego światła do pomieszczeń jest niewystarczająca. Poprawiają estetykę pomieszczeń i komfort ich użytkowania – naturalne światło słoneczne dobrze wpływa na samopoczucie, a dodatkowo ogrzewa pomieszczenia w okresie jesienno-zimowym. Z tego względu świetliki dachowe stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem zarówno w domach mieszkalnych, jak i budynkach usługowych – zakładach produkcyjnych, halach magazynowych i przemysłowych.
Rodzaje świetlików dachowych
Jedną z firm specjalizujących się w systemach doświetlających jest dystrybutor świetlików dachowych WIRMET. Na przykładzie oferty przedsiębiorstwa, można wyróżnić kilka podstawowych typów świetlików.
Najpopularniejsze świetliki dachowe otwierane wyposażone są w specjalną klapę – mogą się swobodnie otwierać, a zatem umożliwiają wyjście na dach budynku. Oprócz doświetlania pomieszczeń takie świetliki spełniają także funkcję włazów dachowych lub dodatkowej wentylacji. Są łatwe w obsłudze i nie przeciekają.
Innym typem świetlików są świetliki stałe, które pełnią wyłącznie funkcje związane z doświetlaniem pomieszczeń — klapa przytwierdzona do podstawy jest nieotwierana. Właściwie wykonane mogą zapewnić nie tylko dostęp do naturalnego światła, ale także dobą izolację przed warunkami atmosferycznymi.
Z kolei dachowe świetliki rurowo-tunelowe to przeszkolone konstrukcja dachu zbudowane ze sztywnego lub elastycznego tunelu biegnącego od dachu do stropu. W tunelach montuje się zwykle refleksyjną powłokę lustrzaną umożliwiającą dotarcie światła nawet na duże odległości. Ich podstawowa funkcja to doświetlanie pomieszczeń – promienie słoneczne odbijają się i docierają w ten sposób do wnętrz. Można je montować zarówno na dachu płaskim, jak i skośnym. Idealnie sprawdzają się w przypadku korytarzy i łazienek pozbawionych okien.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana