Okucia okienne i ich rodzaje
Zamawiając okna do swojego domu, często zapominamy o znaczeniu okuć okiennych. A jak udowodnimy w tym artykule, jest to niezwykle istotny element całej okiennej konstrukcji, który ma znaczący wpływ na użytkowanie okna. Głównym przyczyną pomijania kwestii okuć okiennych zapewne jest fakt, że są one właściwie niewidoczne. Jednak okazuje się, że ich znaczenie i ewentualne uszkodzenie niesie ze sobą poważne konsekwencje, także finansowe.
Okucia do okien. Co to takiego?
Okucia okienne odpowiedzialne są za szczelność oraz kwestie związane z zamykaniem, otwieraniem czy uchylaniem okna. Jakość okuć okiennych wiąże się również z bezpieczeństwem, dobrze zamontowane okucie okienne wykonane z solidnych materiałów może uchronić nasz dom czy mieszczanie przed włamaniem. Co ciekawe, klamkę również zaliczamy do struktury okucia okiennego, ponieważ współpracuje ona z innymi elementami podczas otwierania czy uchylania okna.
Przeczytaj również: Wpływ okuć na parametry izolacyjne stolarki okiennej
Najpopularniejsze okucia okienne, czyli okucia obwiedniowe
Rodzaj okucia okiennego w znacznej mierze zależy od rodzaju okna. Do najpopularniejszych należą okucia obwiedniowe, stosowane głównie w przypadku montażu okien pionowych. Okucia obwiedniowe nazywane są również okuciami obwodowymi, ponieważ usytuowane są one wewnątrz ramy wokół całego okna. Producenci tego typu okuć zapewniają, że w większości przypadków jest to najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie.
Wśród okuć obwiedniowych wyróżniamy z różnych względu podrodzaje, np. okucia rozwieralno-uchylne, czyli najbardziej znany model, który pozwala na całkowicie otwarcie oraz na uchylenie okna przy pomocy odpowiedniego ustawienia klamki. Miłośnicy nowych technologii mogą wyposażyć swój dom w specjalne okucia sterowana smartfonem, nazywane okuciami elektromechanicznymi.
Warto zaznaczyć, że w przypadku okien innych niż PCV, czyli okien drewnianych czy drzwi balkonowych okucia mogą nieco się różnić. Szczególnie w tym ostatnim przypadku warto zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa.
Inne okucia okienne
Mimo że okucia obwiedniowe należą do najpopularniejszych, to na rynku istnieją inne rodzaje. Zazwyczaj są to okucia przeznaczone do konkretnych celów. Na przykład okucia antywłamaniowe wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia takie jak zapadki czy bolce, a także zaczepy antywyważeniowe. W niektórych modelach można spotkać funkcję „bezpiecznej klamki”, która jest specjalnie chroniona przed niepożądanych otworzeniem od zewnątrz oraz przed rozwierceniem.
Dla osób, które przywiązują dużą wagę do estetyki, producenci przygotowali okucia ukryte w ścianie (okucia chowane), których zawiasy są właściwie niewidoczne. Działa to in plus wyglądu okna, ale także pozwala zaoszczędzić czas podczas ich mycia. Co więcej, twórcy tego typu rozwiązania gwarantują, że ich okucia są łatwe w montażu, użytkowaniu, a także gwarantują wysoki poziom stabilności.
Okucia okienne i ich konserwacja
Nawet najnowocześniejsze i najdroższe modele okuć okiennych wymagają odpowiedniej konserwacji, aby dobrze służyły nam przez długie lata. Zabrudzenia spowodowane ulicznym pyłem, czy innymi nieczystościami przestającymi się do systemu okuć, mogą utrudniać ich swobodne użytkowanie w przyszłości.
Poza zachowaniem czystości okucia okienne należy regularnie oliwić lub smarować. W dłuższych odstępach czasu warto rozebrać całe okno i dokładnie wyczyścić, a później osuszyć. Producenci w instrukcjach dołączonych do swoich produktów powinni szczegółowo opisać sposób użytkowania, ale także konserwacji okuć okiennych przez nich projektowanych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana