Okno dachowe – czy zawsze konieczne?
Instalacja okien dachowych najczęściej jest argumentowana chęcią odpowiedniego doświetlenia pomieszczeń znajdujących się na poddaszu użytkowym. Otwierane są zazwyczaj przez obrót wokół osi biegnącej przez środek okna. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy montaż tego rodzaju przeszkleń w budynku nie jest wskazany z różnych względów. Najczęściej wynikają one z problemów związanych ze stanem technicznym domu.
Kiedy najlepiej zamontować okno dachowe w budynku?
Optymalną sytuacją do montażu okien dachowych jest sytuacja, w której finalny wygląd dachu pozostaje wciąż w fazie projektu. Wtedy najlepiej zaplanować określoną liczbę otworów okiennych. Uwzględnia się je później na etapie układania więźby dachowej, poprzez przygotowanie odpowiednich ościeżnic. Następnie układ tych otworów zostaje powielony w deskowaniu lub innym rodzaju poszycia. Takie działania, obejmujące precyzyjne przygotowanie miejsca na zamontowanie profili okiennych, mogą znacznie skrócić czas montażu.
Przeczytaj również: Okna przesuwne: PSK czy HST?
W budynkach, w których istnieje już całkowite pokrycie dachowe, zamontowanie nowych lub dodatkowych systemów okiennych może okazać się nieco kłopotliwe, ale nie niemożliwe do zrealizowania. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest odpowiednia konstrukcja dachu, która będzie w stanie udźwignąć dodatkowe kilogramy. Prace mające na celu instalacje okien dachowych obejmują usunięcie części dachówek czy innego pokrycia. Następnie, po zamontowaniu okien, powstałe luki zostają zamaskowane z użyciem specjalnych blaszanych kołnierzy i taśm dekarskich.
Przeczytaj również: Jak właściwie zamontować okno? Etapy postępowania
Kiedy nie należy montować okien dachowych?
Istnieją sytuacje, kiedy montaż okien dachowych nie jest wskazany ze względów bezpieczeństwa lub z uwagi na mały komfort ich użytkowania. Ma to miejsce na przykład w sytuacji, gdy więźba nie udźwignie ciężaru systemów okiennych ze względu na zniszczenia konstrukcji.
Przeczytaj również: Okna dębowe. Klasyka gatunku
Instalacja tego rodzaju przeszkleń wymaga zamontowania ościeżnic około metra od podłogi. W przypadku za niskiego poddasza niezbędne okazuje się podniesienie dachu, co z kolei wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Konieczne jest również dopasowanie modelu to kąta nachylenia połaci. Przykładowo okna wysokościowe potrzebuję spadku od 20 do 65 stopni.
Stolarka okienna słabej jakości może powodować duże straty ciepła w budynku. Aby tego uniknąć, należy dokładnie zbadać ofertę różnych producentów i zdecydować się na zakup w sprawdzonej firmie np. w sklepie budowlanym Bautop. Nowoczesne systemy okienne gwarantują właściwą izolację termiczną i tym samym, znacznie redukują straty ciepła w budynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana