Na czym polega ciepły montaż okien?

Ciepły montaż okien to technika, która pozwala uniknąć mostków termicznych. Powstają one na skutek błędów konstrukcyjnych i przerwania ciągłości izolacji termicznej. Ten fragment obiektu wyróżnia się gorszą izolacją cieplną, niż pozostała część. Mostki termiczne nie są pożądanym elementem, ponieważ są powodem dużych strat ciepła oraz wychładzania ściany lub stropu. To z kolei może powodować skraplanie pary wodnej, która sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów. Połączenie okna z murem jest więc głównym miejscem ucieczki ciepła z domu. Jak temu zapobiec?
Jak zapobiegać mostkom termicznym?
Mostki termiczne są efektem nieprawidłowego ocieplenia ramy okiennej i jej błędnego rozmieszczenia w murze. Okno gwarantuje odizolowanie wnętrza budynku od zewnętrzna. Właśnie dlatego należy zachować ciągłość izolacji i zamontować okno w warstwie ocieplenia muru. Warunki techniczne określające zasady montażu okien bez dodatkowego uszczelnienia i izolacji nie są poprawnym rozwiązaniem, ponieważ nie zapewniają szczelności wewnętrznej i zewnętrznej. Trzeba więc stworzyć współgrające ze sobą strefy. W ich skład wchodzi izolacja termiczna wraz z akustyczną, uszczelnienie wewnętrzne oraz zewnętrzne. Ciepły montaż okien jest więc rozwiązaniem, które opiera się trzech warstwach o danych właściwościach. Sucha warstwa izolacji może zapewnić ochronę przed mrozem i pleśnią.
Przeczytaj również: Bezpieczny dom - na jakie elementy stolarki okiennej warto zwracać uwagę?
Uszczelnienie wewnętrzne zabezpiecza warstwę izolacji. Zapobiega przenikaniu do niej pary wodnej i wilgoci, która pochodzi z wnętrza obiektu. Środkowa warstwa to pianka poliuretanowa i jest izolatorem termicznych oraz akustycznym. Warto jednak stosować te, które mają wysoką jakość i wyróżniają się elastycznymi właściwościami. To gwarancja wysokiego odkształcenia, co jest istotne przy zastosowaniu ciemnych profili okiennych.
Przeczytaj również: Kiedy najczęściej decydujemy się na drewnianą stolarkę okienną?
Zalety ciepłego montażu
Ciepły montaż pomaga osiągnąć optymalne parametry montowanej stolarki okiennej. Zastosowanie kilku warstw odpowiadających za różne parametry ochronne, przy rzetelnym montażu, eliminuje powstawanie zbędnych mostków termicznych i oddziela atmosferę wewnętrzną od tej panującej na zewnątrz. To natomiast przekłada się na energooszczędność rozwiązania, ponieważ mniejsze straty ciepła na zewnątrz w trakcie chłodniejszych miesięcy zapewniają mniejsze koszty ogrzewania. Właśnie dlatego ciepły montaż okien jest obecnie najczęściej polecanym rozwiązaniem.
Przeczytaj również: Wpływ okuć na parametry izolacyjne stolarki okiennej
Wielowarstwowy, ciepły montaż to obecnie standard w budynkach. Aby mieć jednak pewność, że zostanie wykonany, jak należy, warto zlecić go profesjonalistom. Właśnie dlatego z oferty takich firm, jak producent okien Mitbau zgłasza się coraz więcej osób, którym zależy na energooszczędnym, fachowym montażu stolarki okiennej oraz drzwiowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Adams Okna Drzwi Bramy Rolety
Okna, drzwi - montaż
woj. podlaskie15-054 Białystok, Mieszka I 14 lok. 24