Jak przebiega proces szklenia okien?
Szkło jest wykorzystywane w licznych przypadkach. Obecnie szyby wstawia się nie tylko w ramy okienne, ale wykonuje się z nich również drzwi, witryny sklepowe i wiele innych elementów. Co więcej, produkty te różnią się od siebie parametrami dotyczącymi na przykład grubości czy przezroczystości. Jak konkretnie odbywa się szklenie okien? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.
Stelaż dla szyby, czyli rama okienna
Przed wstawieniem tafli szkła w wyznaczone miejsce, konieczne jest przygotowanie odpowiedniej ramy. Aby okno zachowało się w dobrym stanie przez lata, użyte materiały muszą być wysokiej jakości. Następnie łączy się ze sobą profile i w ten sposób powstaje rama. Obecnie okna różnią się od siebie rozmiarem, liczbą szyb oraz materiałem wykonania. Profile tworzy się z reguły z PVC, aluminium lub drewna. Każde z tworzyw ma swoje wady i zalety, powinno być zatem dostosowane do przeznaczenia. Szklenie okien to etap przeprowadzany po przygotowaniu ram. Szyby mają z reguły formę prostokątów, ale mogą mieć również inne kształty, nawet takie z zaokrąglonymi krawędziami. Muszą być umieszczone w ramie w trwały i stabilny sposób, tak aby nic nie przeszkodziło im w pozostaniu na swoim miejscu.
Jak wstawić szyby w ramy?
Szklenie okien wymaga umiejętności oraz zaplecza technicznego. Szyba musi być idealnie dopasowana do ramy, tak aby się w niej nie przemieszczała. Połączone profile okienne unieruchamia się, aby wygodnie wstawić w nie taflę szkła. Wewnątrz przygotowanych ram nakłada się klej i wówczas możliwe jest zamocowanie szyby. Następnie profesjonaliści dbają o uszczelnianie wszystkich elementów. Okna mogą być całkiem przezroczyste albo pokryte substancjami mającymi w jakiś sposób ograniczyć widoczność. Bardzo często w ich przypadku istotne są parametry izolacyjne, które chronią przed skrajnymi temperaturami oraz hałasem z zewnątrz. Szkleniem okien zajmują się specjalistyczne firmy, takie jak na przykład Lustropol. Zdecydowanie warto zwracać uwagę na producenta, u którego dokonuje się zakupu. Okna to inwestycja na lata, a od ich jakości zależy wytrzymałość szyb na zniszczenia, a także izolacyjność, która wpływa na późniejsze oszczędności. Profesjonaliści są przygotowani również na bardziej wymagające zadania, dlatego zrealizowanie indywidualnych zamówień dotyczących na przykład kształtu szyb nie powinno stanowić dla nich problemu. Szczelne i wytrzymałe okna zapewnią komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo użytkownikom danego budynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana