Jak prawidłowo montować okna?
Jeśli stoimy przed wyborem odpowiednich okien do swojego domu lub mamy to zadanie już dawno za sobą, doskonale wiemy, jak niełatwe jego robienie tego typu zakupów. Nie mając wiedzy, którą mają osoby związane z branżą, trudno jest nam stwierdzić, które okna będą dla nas najlepszym rozwiązaniem. Jeszcze trudniejszy jest sam montaż okien. Pomimo tego, wielu z nas decyduje się na samodzielne wykonanie tego zadania.
Przygotowanie do montowania okien
Montaż okien składa się z kilku etapów, przy czym należy pamiętać, by żadnego z nich nie pominąć. Jest to bardzo ważne. Jeśli któryś krok nie zostanie wykonany, może to skutkować nie tylko nie najlepszymi parametrami, np. izolacyjnymi, które określać będą wybrane okno, ale i koniecznością zrealizowania montażu zupełnie od początku – mówi ekspert z przedsiębiorstwa specjalizującego się w dystrybucji i montażu stolarki otworowej Styl z Żukowa.
Jeśli planujemy podjąć się próby samodzielnego zamontowania swoich okien, to trzeba wiedzieć, że sposób realizacji takiego zadania może się nieco różnić w zależności od rozmaitych czynników – między innymi od budynku, w którym przeprowadzane będą prace montażowe czy od specyfiki okien, które nabyliśmy. Poza tym istnieją różne techniki montażu, które dla jednych są bardziej wygodne, a dla drugich nieco mniej.
Przeczytaj również: Jak właściwie zamontować okno? Etapy postępowania
W przypadku najbardziej popularnej techniki montażu okien na sam początek powinniśmy przygotować się do planowanej pracy. Chodzi między innymi o wykonanie potrzebnych pomiarów okien, dzięki temu będziemy mogli przejść do kolejnych kroków montażowych. Następnie konieczne będzie wyjęcie ramy z ościeża, przygotowując tym samym swoje miejsce do pracy.
Przeczytaj również: Okna dębowe. Klasyka gatunku
Na tym etapie należy dokładnie wyczyścić otwory w murze – po to, by były gotowe do zamontowania w nich zupełnie nowej konstrukcji. W międzyczasie może się okazać, że konieczne będzie zmniejszenie objętości tynku w wybranych miejscach. Wszystko zależy od tego, ile miejsca będziemy potrzebować na zamontowanie nowego okna.
Przeczytaj również: Okna przesuwne: PSK czy HST?
Kolejne kroki montażowe
Kiedy otwór okienny będzie prawidłowo oczyszczony i odpowiadać będzie rozmiarom kupionego przez nas okna, będziemy mogli przejść do etapu głównego. Po odłączeniu skrzydeł od okna należy wykonać potrzebne mocowania, np. poprzez wiercenie specjalnych otworów pod przygotowane dyble (w zależności od specyfiki mocowania, które ma być wykorzystywane w naszym oknie).
W kolejnym kroku można przejść do wstawienia ramy w otwór. Pamiętajmy tylko o użyciu klinów regulacyjnych lub klocków dystansowych. Kiedy upewnimy się, że wszystkie pomiary zostały przeprowadzone w odpowiedni sposób i okno pasuje do przygotowanego wcześniej otworu, możliwe będzie zakończenie pracy poprzez skuteczne przymocowanie ramy okna i wypełnienie szczelin montażowych pianką poliuretanową. Na sam koniec będziemy mogli dołączyć skrzydła okienne do ramy i odczekać trochę czasu – do wtedy, kiedy pianka przyjmie formę stałą.
Jak więc widać, montaż okien nie należy do zadań najłatwiejszych, niemniej, mając odpowiednią wiedzę, a najlepiej doświadczenie z powodzeniem można zrealizować takie zadanie. W każdym jednak przypadku warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Dzięki zdecydowaniu się na ich usługi będziemy mogli mieć pewność, że nasze okna zostaną zamontowane w odpowiedni sposób.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana