Czym jest profil okienny?
Remontując swoje mieszkanie bądź dom albo stawiając nową posiadłość od podstaw, konieczne jest zmierzenie się z wieloma dylematami. Jednym z zadań, które czekają na nas w tym czasie, jest wybranie okien, na które składają się nie tylko szyby, ale i profile okienne. Nie zawsze od razu wiadomo, jakie elementy tego typu wybrać, czasami nie wiemy nawet, nad czym w ogóle powinniśmy się zastanawiać. Czym są profile okienne i jak wybrać te właściwe?
Którą część okna nazywamy profilem okiennym?
Profile okienne to inaczej obudowa szyby, która tworzona być może z wykorzystaniem różnych materiałów – podpowiada ekspert z firmy WESA.
Profil okienny stanowi tę część całego okna, która znajduje się naokoło szyby. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest ten element: jego jakość przesądza o tym, jak dużo do danego pomieszczenia dostanie się zimna, a ile ciepła ucieknie z wnętrza. Jest to szczególnie ważne zimą, kiedy na dworze panują niskie temperatury. Zależy nam wówczas, by w naszym domu czy mieszkaniu było maksymalnie przytulnie i przyjemnie ciepło. Poza tym profile okienne mają jeszcze inną ważną funkcję – ich zadaniem jest po prostu podtrzymanie szyb w oknach. Na okna składa się też rama, ościeżnica, profil łączący i listwy przyszybowe. Każdy z tych elementów powinien być wykonany z najwyższej jakości materiałów – dzięki temu wysoka też będzie klasa całych okien.
Przeczytaj również: Okna dębowe. Klasyka gatunku
Z jakich materiałów tworzone są profile okienne?
Jak można się domyślać, istnieje kilka wariantów profili okiennych. Do najbardziej typowych należą profile z PCV. Jest to opcja chętnie wybierana przez klientów, przede wszystkim ze względu na stosunkowo niski koszt, który trzeba ponieść, kupując te profile okienne. Inną zaletą takich produktów jest to, że są one bardzo trwałe. Wybierając je, możemy być spokojni, że przez wiele lat nie będziemy musieli kupować nowych okien. Poza tym profile okienne z PCV są stosunkowo lekkie (lżejsze niż na przykład profile z drewna). Dodatkowo ich czyszczenie nie stanowi żadnego wyzwania, wystarczy użycie standardowych środków do mycia powierzchni.
Przeczytaj również: Jak właściwie zamontować okno? Etapy postępowania
Pomimo wszystkich zalet profile okienne z PCV mają jedną, kluczową wadę – nie zatrzymują one ciepła w pomieszczeniu tak dobrze, jak na przykład profile drewniane. Niemniej producenci radzą sobie z tym problem, oferując wyroby wykonane z najwyższej jakości materiałów i z zastosowaniem odpowiednich technologii. Popularnym producentem elementów wykonanych z PCV jest na przykład VEKA – marka oferująca wysokiej jakości produkty, spełniające nie tylko polskie, ale i europejskie normy.
Przeczytaj również: Okna przesuwne: PSK czy HST?
Częstą alternatywą dla profili z PCV są profile aluminiowe, które wyróżnia najlepsza stabilność. Poza tym aluminium gwarantuje wysoką trwałość gotowych produktów, dzięki niemu nie trzeba się martwić o ewentualne uszkodzenie ramy okiennej bądź odkształcenie się profili po upływie kilku lat. Dodatkową zaletą profili aluminiowych jest ich lekkość. Ważne jest też to, że do ich czyszczenia nie potrzeba specjalnych preparatów do konserwacji tego typu powierzchni.
Zdecydowanie rzadkiej klienci decydują się na drewniane profile okienne. Drewno, niezależnie od tego, do czego zostanie użyte, gwarantuje gotowemu wyrobowi szczególnie ładny wygląd, dodatkowo cechuje je też wyjątkowo dobra izolacja termiczna. Niemniej drewniane profile są dosyć ciężkie, stosunkowo drogie i by zachować ich właściwą kondycję, konieczne jest przeprowadzenie specjalnej konserwacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana