Czym charakteryzują się okna energooszczędne?
Rosnące koszty ogrzewania i zwiększająca się świadomość ekologiczna mają duży wpływ na wybory dotyczące budowy i wyposażenia domu. Coraz więcej osób stawia na wysoką termoizolacyjność budynku i decyduje się na montaż okien energooszczędnych. Na jakie parametry zwrócić uwagę? Czy lepsze będą okna drewniane, czy z PVC? Oto garść cennych wskazówek.
Najważniejsze cechy okien energooszczędnych
Wielu producentów reklamuje swoje okna jako energooszczędne, co nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości, tym bardziej że cech takich produktów nie reguluje żadna ustawa. Obecnie, zgodnie z unijnymi normami, współczynnik przenikania ciepła Uw każdego okna pionowego nie powinien przekraczać 0,9, a dachowego – 1,1 W/(m²·K). Im niższa jest ta wartość, tym więcej ciepła zostaje wewnątrz domu – warto wiedzieć, że Uw ścian zewnętrznych wynosi 0,2 W/(m²·K). W tym kontekście za okno energooszczędne można uznać takie, którego współczynnik będzie oscylował w okolicy 0,7 W/(m²·K).
Przeczytaj również: Co to znaczy, że okna są energooszczędne?
Poza współczynnikiem przenikania ciepła warto zwrócić również uwagę na:
liczbę szyb – pakiet kilku szyb termoizolacyjnych oddzielonych ramką dystansową z przestrzenią wypełnioną gazem szlachetnym skutecznie chroni przed utratą ciepła;
ramę – grubsza w przypadku okien drewnianych, z większą liczbą komór w profilach PVC;
wkładki termiczne w profilach aluminiowych i PVC;
zabezpieczenie mostka termicznego na styku szyby z ramą – ciepła ramka dystansowa, głębsze osadzenie szyby w profilu.
Niezwykle istotny jest prawidłowy montaż okna, gwarantujący jego szczelność. Warto powierzyć go fachowcom, np. z firmy Rotombud, dystrybutora okien w Szczecinie.
Przeczytaj również: Od czego zależy cena okien?
Jakie okna energooszczędne wybrać?
Poza parametrami technicznymi liczą się również względy wizualne i osobiste preferencje dotyczące wyglądu okien. Na szczęście modele energooszczędne występują w wielu wariantach: z ramą drewnianą, aluminiową lub z tworzywa. By spełniała swoje funkcje, jej współczynnik Uf (przenikania ciepła w ramie) powinien wynosić maksymalnie 1,0 W/(m²·K). Rama drewniana musi być pogrubiona i mieć minimum 92 mm lub zostać połączona z innym materiałem, np. aluminium. Poza tym okna energooszczędne nie różnią się wyglądem od zwykłych.
Ile kosztują okna z szybą ciepłochronną?
Im bardziej energooszczędne okno, tym wyższa jest jego cena. Ostateczny koszt zależy od wielu czynników, w przybliżeniu można go obliczyć, korzystając z wyceny okien on-line. Warto jednak pamiętać, że inwestycja w ciepłochronne szyby zwróci się szybko dzięki obniżonym wydatkom na ogrzewanie domu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana