Czy istniejące otwory okienne i drzwiowe da się poszerzyć?
Marzą Ci się szersze okna wpuszczające więcej światła? A może chcesz przerobić jedno z nich, by wstawić w ich miejsce drzwi na taras? Jest wiele powodów, dla których chcemy poszerzyć lub wydłużyć otwory okienne i drzwiowe w swoich domach. Jednak czy zawsze jest taka możliwość, a jeśli tak – jakie warunki należy spełnić? Wszystkiego o powiększaniu otworów okiennych dowiesz się z naszego dzisiejszego wpisu!
Najpierw formalności
Zacznijmy jednak od najważniejszego, czyli formalności. Interwencja w konstrukcję zewnętrzną budynku może zostać rozpoznana jako samowola budowlana. Dlatego też, planując prace budowlane w domu czy mieszkaniu polegające na zmianach w obrębie otworów okiennych lub drzwiowych, należy złożyć odpowiedni wniosek. Pominięcie tego etapu niesie za sobą poważne konsekwencje. W Polsce wyłącznie tradycyjna wymiana starych okien na nowe w tych samych otworach odbywa się bez jakichkolwiek formalności. Jeśli natomiast w grę wchodzi przebudowa – potrzebne jest pozwolenie lub zgłoszenie. Wniosek składa się u właściwego Starosty Powiatowego. Niestety, liczba dokumentów, druczków i załączników jest niemal tak duża, jak przy ubieganiu się o budowę domu. Dodatkowo przed złożeniem wniosku należy pamiętać o projekcie architektonicznym oraz opinią uprawnionego inżyniera konstruktora.
Na szczęście jest kilka sytuacji, w których nie jest wymagane pozwolenie, a wystarczy zgłoszenie robót budowlanych wraz z projektem. Dzieje się tak w sytuacji:
wymiany okna na drzwi balkonowe (zmiana w obrębie wysokości),
wstawienie okna dachowego,
zamurowanie istniejącego otworu.
Podstawa prawna:
„2. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:
(…) 1b) 56) przebudowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków; (…)”
Poszerzenie i wydłużenie otworu
Zmiany otworów drzwiowych i okiennych mogą odbywać się na dwóch płaszczyznach: w pionie oraz poziomie. Usługi budowlane obejmujące te pierwsze są znacznie prostsze, o ile nie ingerujemy w nadproże. W przypadku poszerzania otworów jest nieco więcej zabawy
Wydłużanie otworów okiennych
Drzwi mają najczęściej stałą wysokość, dlatego w ich przypadku trudno mówić o wydłużaniu otworów podczas wstawiania nowych. Natomiast jeśli chodzi o okna – często chcemy wymienić je na drzwi lub zwyczajnie wstawić dłuższe, by wpuścić do wnętrza więcej światła. Wydłużanie otworów drzwiowych bez ingerowania w konstrukcję budynku – a zatem na zgłoszenie – możliwe jest, jeśli nowy wymiar mieści się pod nadprożem. Nie trzeba wówczas uzyskiwać żadnych pozwoleń, a tego typu zmiana jest stosunkowo prosta. Jedynym ograniczeniem mogą być grzejniki, dlatego warto mieć w pogotowiu specjalistę z zakresu usług sanitarnych.
Poszerzanie otworów drzwiowych i okiennych
Niekiedy chcemy wpuścić do pomieszczenia więcej światła i wstawić szersze okna. Innym razem standardowe drzwi zewnętrzne na szerokość 90 centymetrów okazują się za małe. Poszerzenie otworów drzwiowych i okiennych jest jednak bardziej skomplikowane, ale wciąż możliwa. Wiąże się z przebudową otworów, a także zrobieniem nowego nadproża. Poszerzanie otworów to ingerencja w konstrukcję domu, dlatego – zgodnie z prawem, tutaj trzeba uzyskać pozwolenie na budowę. Należy pamiętać, że o sposobie przebudowy nadproża powinien decydować uprawniony do tego inżynier budowlany. Na ogół taka zmiana jest możliwa, jednak w niektórych sytuacjach konstruktor może uznać, że przebudowa nadproża nie wchodzi w grę. Wówczas poszerzenie otworu będzie niewykonalne. Dlatego też przed złożeniem wniosku do starosty należy zdobyć i dołączyć opinię uprawnionego inżyniera konstruktora.
Wybicie nowego otworu w ścianie
Jak sprawa wygląda w przypadku wybicia nowego otworu w ścianie? Jak mówi specjalista z PW Marko – firmy remontowo-budowlanej z Braniewa koło Elbląga:
Wybicie nowego otworu w drzwiach wykonuje się w większości przypadków na zgłoszenie, do którego dołączony jest projekt oraz opinia konstruktora. Najważniejszym etapem jest wykonanie nowych obliczeń i projektu nadproża. Od opinii doświadczonego inżyniera budowlanego zależy, czy wybicie nowego otworu w ścianie będzie w ogóle możliwe. Natomiast od starannie wyliczonego i wykonanego nadproża – stabilność konstrukcji budynku
Jak się okazuje, zmiana otworów drzwiowych i okiennych jest możliwa – chociaż czynność tę dokładnie regulują przepisy. Dlatego też, zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace i plany dotyczące poszerzania okien i drzwi, warto zasięgnąć porady eksperta. Wówczas z jego opinią należy złożyć wniosek, a po jego akceptacji – przejść do prac budowlanych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana