Co to znaczy, że okno jest energooszczędne?
Utrata ciepła z domu odbywa się w największym stopniu przez okna. Wybór tych odpowiednich powinien być bardzo przemyślany, ponieważ słabej jakości produkty nie zapewnią odpowiedniego komfortu i ciepła we wnętrzu. Energooszczędność przyczynia się również do ograniczenia związanych z ogrzewaniem kosztów. Wyjaśniamy, jakie parametry okna wpływają na tę cechę.
Na czym polega energooszczędność okna?
Energooszczędność okna polega na ograniczaniu utraty ciepła z pomieszczenia. Dotyczy to szczególnie okresu jesienno – zimowego, gdy temperatury są o wiele niższe niż latem. Zaletą tej cechy jest przede wszystkim duży komfort domowników, a także utrzymanie optymalnych kosztów za ogrzewanie.
Przeczytaj również: Czym wyróżniają się nowoczesne okna?
Okna energooszczędne to takie, które posiadają odpowiednią wartość wskaźnika przenikania ciepła. Dla zatrzymania dużej jego ilości wartość ta powinna wynosić mniej niż 1,1 W/(m2.K). Im jest niższa, tym okno ma lepsze właściwości termoizolacyjne.
Przeczytaj również: Czym charakteryzują się okna energooszczędne?
Jak ilość komór wpływa na termoizolację?
Termoizolację okien wyznacza ilość komór (najlepiej 4 lub 5), znajdujących się pomiędzy szybami. Zgodnie z obowiązującą zasadą, im więcej ich jest, tym lepsze właściwości energooszczędne posiada okno. W połączeniu z odpowiednią ilością szyb, domownicy nie muszą włożyć wiele wysiłku w ogrzanie swoich czterech kątów.
Przeczytaj również: Od czego zależy cena okien?
Kluczem do dobrej izolacji termicznej jest wypełnienie komór. Najczęściej znajduje się pomiędzy nimi argon lub krypton, które wraz z komorami stanowią barierę dla przenikającego ciepła.
O energooszczędności okien wypowiada się stolarz z firmy Neumann Okna i Drzwi, zajmującej się sprzedażą stolarki okiennej i drzwiowej: Wieloletnie doświadczenie pokazuje, że nie ma nic ważniejszego niż wysoka termoizolacja okien. Niektórzy klienci nie są świadomi wagi tego parametru. Wiele z nich wymienia z czasem okna na lepsze, a wówczas dostrzegają zalety swojej decyzji – na przykład w postaci o wiele niższych rachunków niż wcześniej.
Elementy okna, które wpływają na energooszczędność
Są to między innymi powłoki antyrefleksyjne, które zmniejszają odbijanie światła na zewnątrz, a kierują je do wnętrza pomieszczenia. Tak swobodne przepuszczanie promieni słonecznych dostarcza naturalnych sposobów ogrzewania i powoduje, że mieszkańcy nie muszą tak intensywnie ogrzewać wnętrz innymi sposobami.
W utrzymaniu termoizolacji niezbędny jest również montaż wzmocnień, które ustabilizują całą konstrukcję i nie sprawią, że okno po jakimś czasie się wyrobi. Aby mieć potwierdzenie energooszczędności okna warto jest spytać sprzedawcę o certyfikat, potwierdzający ten parametr.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana