Co świadczy o energooszczędności okna?
W ostatnim czasie okna energooszczędne stały się już standardem w budownictwie. Ograniczają niekontrolowane straty ciepła oraz pomagają utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach, co znacząco obniża rachunki za ogrzewanie. Jednak wybór dobrych energooszczędnych okien nie jest łatwym zadaniem. Sprawdź, jakie elementy składają się na szczelność okna.
Jak wybrać dobre okno energooszczędne?
Najważniejszym parametrem w ocenie energooszczędności okna jest współczynnik Uw, który informuje o tym, jak dużo ciepła przenika przez całe okno. Niski współczynnik Uw świadczy o tym, że okno posiada dobrą izolacyjność cieplną.
Przeczytaj również: Elementy i właściwości stolarki PCV
Na ciepłotę okna wpływa również pakiet szybowy. Obecnie w dobrych oknach energooszczędnych pakiety dwuszybowe zastępowane są trzema lub czterema taflami szkła. Przestrzeń między szybami wypełniają gazy szlachetne, które poprawiają izolacyjność szklanej przegrody. Przenikanie ciepła przez szyby określa współczynnik Ug.
Przeczytaj również: Okna drewniane. Czy warto je kupić?
Duże znaczenie dla energooszczędności okna mają także profile. Okna PCV posiadają ramy o budowie wielokomorowej. Zarówno liczba komór, jak i głębokość profili wpływa na izolację termiczną okna. Okna drewniane nie posiadają komór, ponieważ mają pełną budowę. Ich energooszczędność w dużym stopniu zależy od gatunku drewna. Dobrą izolacyjnością cieplną wyróżnia się sosna, dąb czy meranti.
Przeczytaj również: Gdzie najlepiej sprawdzą się okna plastikowe?
Na dobre parametry okna wpływają też międzyszybowe ramki dystansowe oraz uszczelki. Zapobiegają one utracie ciepła, ale też chronią przed wilgocią. Energooszczędne okna wyposażone są w system podwójnego uszczelnienia znajdują się w ofercie firmy Agart.
Izolacyjność akustyczną okna określa współczynnik Rw. Im jest wyższy, tym okno lepiej chroni przed hałasem. Skuteczność redukcji poziomu dźwięku zależy od wielu elementów, dlatego okna energooszczędne nie zawsze będą wiązały się z dźwiękoszczelnością.
Montaż a energooszczędność okna
Nawet najlepszej jakości okna energooszczędne nie zagwarantują dobrej izolacji cieplnej, jeśli będą nieprawidłowo osadzone. Okno zamontowane tradycyjnie, tylko przy użyciu pianki montażowej, nie spełnia parametrów termoizolacyjnych. Wokół tak zamontowanego okna powstają mostki termiczne, które przyczyniają się do niekontrolowanych strat ciepła.
Aby energooszczędne okno spełniało swoje przeznaczenie, zalecany jest tzw. ciepły montaż. Polega on na trójwarstwowej izolacji, która maksymalnie ogranicza straty ciepła. Warstwę zewnętrzną wykonuje się z paroprzepuszczalnego materiału, środkową z materiału termoizolacyjnego, a wewnętrzną z materiału paroszczelnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana