Co składa się na energooszczędność okna?

W dzisiejszych czasach wiele osób stawia na energooszczędne rozwiązania. W związku z tym budownictwo energooszczędne z dnia na dzień cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów. Aby jednak zaoszczędzić odpowiednią ilość energii, niezbędne jest zastosowanie właściwie dostosowanej stolarki okiennej. Jakie parametry decydują o energooszczędności okien? Wyjaśniamy!
Współczynnik przenikania ciepła
Jednym z najważniejszych parametrów, który pozwala odróżnić okna energooszczędne od klasycznych modeli, jest współczynnik przenikania ciepła (Uw). Składa się na niego współczynnik przenikania ciepła szyby (Ug) oraz współczynnik przenikania ciepła ramy (Uf).
Przeczytaj również: Na czym polega ciepły montaż okna?
Współczynnik Uw pokazuje, jak dużo ciepła ucieka przez okna energooszczędne na skutek różnicy temperatur na zewnątrz oraz we wnętrzu pomieszczenia. Zgodnie z normami powinien on wynosić nie więcej niż 0,9 W/(m²·K). Z kolei współczynnik Ug mówi o tym, ile ciepła będzie stracone w określonych warunkach. W tym przypadku im niższy będzie ten współczynnik, tym mniej ciepła będzie przenikało przez stolarkę okienną.
Przeczytaj również: Co to znaczy, że okna są energooszczędne?
Istotnym oznaczeniem jest również G, czyli przepuszczalność energii słonecznej. Określa ona ilość energii słońca padającego na stolarkę okienną, które przedostaje się do pomieszczenia. W związku z tym im wyższa będzie liczba współczynnika G, tym więcej dodatkowej energii zostanie uzyskane do ogrzania wnętrza. Zazwyczaj wynosi on około 60%, jednak najlepiej, aby charakteryzował się jak najwyższymi parametrami.
Przeczytaj również: Co świadczy o energooszczędności okna?
Profile i szczelność okien energooszczędnych
Dla właściwej termoizolacji pomieszczeń nie bez znaczenia pozostaje również przepuszczalność powietrza. Jest to parametr klasyfikowany w 4 klasach oznaczający ilość powietrza, jaka przedostaje się stolarkę okienną. Co więcej, w przypadku okien energooszczędnych, odmiennie niż w oknach tradycyjnych, stosowane są potrójne pakiety szyb o grubości do 48 mm. Zapewniają one o wiele lepszą termoizolację oraz skutecznie ograniczają utratę ciepła z pomieszczeń.
Przy wyborze energooszczędnych okien warto także zwrócić uwagę na materiał oraz profile stolarki. Do tego typu okien najczęściej stosowane są kształtowniki z tworzyw sztucznych lub włókien szklanych. W ofercie producenta okien Tur-Plast znajdziemy warianty z 5-komorowym systemem posiadającym parametry izolacji cieplnej dla okna referencyjnego Uw=0,76W/(m2K).
Natomiast do domów pasywnych dobrym wyborem będzie system 7-komorowy, który może być dodatkowo wyposażony w 3-szybowy pakiet.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dystrybucja Stolarki Bogdan Paciorek
Okna, drzwi - montaż
woj. mazowieckie05-200 Nowe Lipiny, Szosa Jadowska 70